Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.142.136.210
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 6
Česká verze  English version  Deutsche Version

Vicia hirsuta (L.) S. F. GRAY

Vikev chlupatá

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Hairy tare,
hairy vetch
Slovenský název: Vika chlpatá
Německý název: Rauhhaar-Wicke
Kód Bayer (EWRS): VICHI
Čeleď: Fabaceae / Bobovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý plevelný druh s tenkými kořeny. Lodyhy popínavé, tenké, chabé, (15 -) 30 – 60 (- 80) cm dlouhé, hranaté, olysalé, větvené. Listy střídavé, sudozpeřené s 6 – 8 páry lístků, zakončené větvenou úponkou; lístky krátce řapíčkaté, čárkovité, 5 – 12 (- 25) mm dlouhé, 1 – 2 (- 4) mm široké, lysé. Palisty polostřelovité. Květenství s (1 -) 2 – 4 (- 7) květy, kratší než podpůrný list, stopky květenství (10 -) 20 – 30 (- 40) mm dlouhé. Květy drobné, souměrné, odstálé až nící; kalich zvonkovitý, přitiskle chlupatý, zelený; koruna bělavá až světle modrofialová. Plodem jsou lusky většinou se 2 semeny, podlouhlé, 10 mm dlouhé, 3 – 4 mm široké, chlupaté nebo vzácně lysé, hnědé až šedočerné. Semena kulovitá, 2,2 –2,5 mm dlouhá, hladká, žlutozelená, zelená až rezavě hnědá, s tmavými skvrnami, mírně lesklá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se výhradně generativně. Rostliny kvetou od května do srpna a na jedné rostlině dozrává asi 200 semen, která jsou dlouze dormantní (zpravidla tvrdoslupečná), nepravidelně klíčivá, dlouze v půdě životná. Mohou vzcházet až z hloubky přes 5 cm.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířená je v Evropě, západní Asii, severní Africe a odtud zavlečena do celého světa. U nás se hojně až roztroušeně vyskytuje od nížin až do podhorských poloh, výše vzácněji. Roste v křovinách, na loukách, skalkách, lemech lesů, písčinách, náplavech, polích, vinicích, sadech, zahradách, stráních, příkopech aj. Vyskytuje se na různých podkladech, dává přednost lehčím písčitým nebo hlinitým půdám, nejčastěji slabě kyselým, na sušších, slunných a polostinných stanovištích. Nesnáší pouze půdy silně kyselé, zasolené a trvale zamokřené. Zapleveluje nejvíce prořídlé obiloviny, luskoviny, jeteloviny; hojná je i v okopaninách a jiných plodinách. Patří mezi méně nebezpečné plevelné druhy. Je to dobrá pícnina. Po úpravě se semena mohou pojídat jako čočka.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 51 BBCH 51 BBCH 65 BBCH 67 BBCH 75