Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.15.14.245
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 27
Česká verze  English version  Deutsche Version

Solanum nigrum L.

Lilek černý

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Black nightshade
Slovenský název: Ľuľok čierny
Německý název: Schwarzer Nachtschatten
Kód Bayer (EWRS): SOLNI
Čeleď: Solanaceae / Lilkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý pozdní jarní, proměnlivý, jedovatý plevelný druh. Jednoduchý kůlový kořen s četnými kořeny postranními. Lodyha je přímá, rozkladitě větvená, oblá nebo tupě hranatá, (10 -) 30 – 50 (- 70) cm vysoká. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, tmavě zelené, čepel kopinatá až široce vejčitá, zašpičatělá, celokrajná nebo až výrazně laločnatá (var. atriplicifolium), na bázi klínovitá a sbíhající mírně na řapík. Květenstvím je vrcholík, tvořený oboupohlavnými, pravidelnými, dvouobalnými květy, jež mají koruny pěticípé, kolovité, bílé. Z opylených květů dozrávají kulovité, 7 –8 mm v průměru, fialově černé (f. nigrum) nebo zelené, popř. žlutozelené (f. chlorocarpum), lesklé bobule, obsahující četná semena (50 – 70), která jsou 2 – 2,3 mm dlouhá, zploštělá, v obrysu nepravidelně široce vejčitá, špinavě žlutá až žlutohnědá, matná, na povrchu hustě jemně jamkatá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od června do podzimu. Po uzrání bobule snadno opadávají na zem a doplňují půdní zásobu. Jedna rostlina vyprodukuje asi 100 – 1 000 semen. Semena hromadně klíčí až v příštím roce, při vyšší teplotě půdy, nejlépe v hloubce do 3 cm. Na ornou půdu se šíří zejména statkovými hnojivy, zvláště komposty, špatně uleželým hnojem, též balíčkovanou sadbou.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířen v Evropě, Asii, severní Africe. Zavlečen do Severní Ameriky. U nás je archeofytem dosti častým v teplejších oblastech. Ve vyšších a chladnějších polohách vzácně, mnohde pravděpodobně nedozrává a je odkázán na opakovaná zavlékání. Roste na kompostech, okrajích hnojišť, okolí silážních jam, v zelinářských zahradách, čerstvě vyhnojených polích aj.; na různých substrátech, častěji na půdách čerstvě vlhkých a bohatých dusíkem. Zapleveluje především širokořádkové plodiny (okopaniny, zeleniny) a ostatní plodiny s nedostatečným zápojem porostu. V teplejších oblastech nebezpečný plevel širokořádkových kultur. Je hostitelem chorob a škůdců lilkovitých rostlin. Jedovatý.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 15 BBCH 51 BBCH 61 BBCH 79 BBCH 89