Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.145.10.68
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 24
Česká verze  English version  Deutsche Version

Sinapis arvensis L.

Hořčice polní

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Hořčice rolní
Anglický název: Charlock,
yellow charlock
Slovenský název: Horčica roľná
Německý název: Acker-Senf
Kód Bayer (EWRS): SINAR
Čeleď: Brassicaceae / Brukvovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý časný jarní plevelný druh. Kořen je hluboký, vřetenovitý, často silně větvený. Lodyhy jsou přímé, 30 – 80 cm vysoké, štětinatě chlupaté, nahoře olysalé. Střídavé řapíkaté listy jsou dole nedělené, v obrysu vejčité až mírně lyrovitě peřenoklané, nahoře obvykle přisedlé, vejčité až podlouhlé, na obvodě nepravidelně zubaté. Květy jsou pravidelné, čtyřčetné, se žloutkově žlutými korunními lístky a žlutozeleným kalichem s lístky odstálými. Plodem jsou válcovité šešule, ukončené kuželovitým nebo mírně smáčknutým zobanem, poloviční délky šešule. Semena jsou kulovitá, červenohnědá až černá, silně palčivé chuti, 1 – 1,6 mm v průměru, za vlhka silně slizovatí.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od května do října. Jedna rostlina vytváří až 4 000 semen. Čerstvá semena jsou poměrně málo klíčivá; nepravidelně klíčí i ve stáří. Po promrznutí půdy se klíčivost zvyšuje. Rostliny vzcházejí z hloubky 2 až 4 cm. V málo biologicky činných půdách a v podorničí vydrží semena životná i desítky let. Klíční rostliny se objevují od časného jara do pozdního podzimu. Přes zimu rostliny zmrzají. Z dozrálých šešulí semena snadno vypadávají do okolí rostliny. Na pole se může šířit chlévským hnojem.
Rozšíření a hospodářský význam: Pochází pravděpodobně ze Středozemí a dnes je rozšířena ve všech světadílech. U nás se hojně vyskytuje v nížinách až po teplejší oblasti podhůří. Roste na půdách úrodnějších, vlhčích, živinami bohatých, především na bazických a neutrálních horninách. Dává přednost černozemním a hnědozemním půdám, ale vyskytuje se i na rozmanitých, převážně minerálně bohatých substrátech. Roste na polích, v zahradách, na rumištích, sídlištích apod., často v masovém množství. Nebezpečně zapleveluje časně vysévané jařiny, prořídlé ozimy, okopaniny, zeleninu, ale i ostatní plodiny. Patří mezi velmi nebezpečné plevele, i když se její výskyt na polích intenzivním používáním herbicidů podstatně snížil (je citlivá vůči běžným herbicidům). V brukvovitých plodinách je hostitelem původce nebezpečné nádorovitosti košťálové zeleniny (Plasmodiophora brassicae) a četných škůdců (dřepčík, blýskáček, mšice, bělásek zelný apod.). Má nízkou krmnou hodnotu, zkrmování za zelena působí u dobytka obtíže zažívacího traktu a mléku dodává nepříjemnou ostrou chuť. Semena mohou dát technický olej a pokrutiny. Je to rostlina medonosná.
BBCH 00 BBCH 10 BBCH 12 BBCH 13 BBCH 15 BBCH 51 BBCH 51 BBCH 65 BBCH 69 BBCH 79