Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.14.246.52
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 23
Česká verze  English version  Deutsche Version

Persicaria lapathifolia (L.) DELARBRE

Rdesno blešník

Vědecká synonyma: Polygonum lapathifolium L.
Česká synonyma:
Anglický název: Pale persicaria
Slovenský název: Horčiak štiavolistý
Německý název: Ampfer-Knöterich
Kód Bayer (EWRS): POLLA
Čeleď: Polygonaceae / Rdesnovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý, velmi proměnlivý plevelný druh s tuhým kůlovým kořenem a bohatými postranními kořeny. Lodyhy jsou přímé, vystoupavé, poléhavé až plazivé, (10 -) 20 – 80 (- 180) cm vysoké, větvené, vzácně jednoduché, s uzlinami mnohdy nápadně ztlustlými, chlupaté až lysé, zelené až načervenalé, často s roztroušenými černými tečkami nebo skvrnami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, na konci zašpičatělé a naspodu obvykle klínovitě zúžené. Na líci jsou listy často s půlměsícovitou, hnědou skvrnou. Na rubu jsou listy lysé nebo běloplstnaté. Botky jsou válcovité, v mládí k lodyze přitisklé, později volné, lysé až řídce pavučinatě plstnaté; na vrcholu uťaté, lysé nebo jen velmi krátce řídce brvité (obr.). Drobné, pravidelné, oboupohlavné květy jsou jednoobalné a mají pětičetné okvětí zelenavě žluté nebo narůžovělé. Květy jsou sestaveny v husté a prodloužené koncové lichoklasy. Plody jsou nažky, (1,5 -) 2 – 2,5 mm dlouhé, v obrysu široce srdčité až okrouhlé, lesklé, hnědočerné až černé. Na příčném řezu jsou nažky zploštělé, na vrcholu zašpičatělé, většinou jsou kryty zbytky šedohnědého až šedozeleného, matného okvětí.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od června do října a na jedné rostlině dozrává průměrně 800 – 850 nažek, jež jsou po uzrání málo klíčivé. Hromadně klíčí až druhým rokem později na jaře při vyšších teplotách půdy, nejlépe z hloubky do 3 cm. V půdě, zvláště ulehlé, udržují životnost až 5 i více roků. Do půdní zásoby se nažky dostávají především vysemeněním rostlin na stanovišti, komposty, hnojem, kejdou, osivem aj.
Rozšíření a hospodářský význam: Je rozšířeno po celém světě, jen občas zavlečeno v Jižní Americe. U nás se vyskytuje po celém státě od nížin až po horské oblasti, zejména na vlhčích stanovištích, u rybníků, na březích řek, rumištích, podél komunikací, příkopy, navážky, pole aj. Je velmi škodlivým plevelem okopanin, zelenin a ostatních širokořádkových plodin, zvláště na zavlažovaných plochách, kde bujně roste a vytváří často husté, souvislé porosty, které silně konkurují plodinám. Škodí i v prořídlých obilovinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele.
BBCH 00 BBCH 13 BBCH 22 BBCH 61 BBCH 61 BBCH 65 BBCH 81 BBCH 89 detail botky