Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 18.221.52.77
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 42
Česká verze  English version  Deutsche Version

Echinochloa crus-galli (L.) P.B.

Ježatka kuří noha

Vědecká synonyma:
Česká synonyma:
Anglický název: Cockspur,
barnyard grass
Slovenský název: Ježatka kuria
Německý název: Hühnerhirse
Kód Bayer (EWRS): ECHCG
Čeleď: Poaceae / Lipnicovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletá pozdní jarní plevelná tráva. Rostlina je tmavozelená, lysá až roztroušeně chloupkatá, zakořeňuje hustou sítí svazčitých kořenů. Stébla jsou přímá, kolénkatě vystoupavá, hladká, se slabě chloupkatými kolénky, 30 – 70 (10 – 100) cm vysoká. Ploché, 4 –15 mm široké listové čepele jsou drsné, se zřetelnými okrajovými žilkami a středem probíhá střední bělavá žilka. Jejich hladké a poněkud smáčklé pochvy jsou v horní části nafouklé. Jazýček i ouška chybějí (obr.). Lata bývá hustá, často převislá, tvořená hroznovitě utvářenými, často přetrhovanými lichoklasy. Jednokvěté, kratičce stopkaté, bledě zelené, často nafialovělé klásky jsou 3 – 4 mm dlouhé a na bázi mají několik štětinek. Plodem je pluchatá obilka, která je asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, na svrchní straně vypouklá, na vnitřní zploštělá, pískově žlutá, lesklá. Obilky bývají uzavřeny ve 3 nestejných, matných, žebernatých, draslavých plevách, z nichž dvě jsou ukončeny hrotem a třetí je osinatá.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od června do podzimu. Na jedné rostlině dozrává několik tisíc obilek, které snadno vypadávají. Po dozrání jsou obilky dlouze dormantní a klíčí hromadně až následující rok později zjara a v létě při vyšších teplotách půdy, za příznivé vlhkosti. Mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou. Obilky jsou rozšiřovány různými způsoby, nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy, balíčkovanou sadbou, závlahovou vodou apod.
Rozšíření a hospodářský význam: Dnes kosmopolitní druh. U nás se vyskytuje především v nížinách, postupuje však i do vyšších poloh. Vyhledává zejména půdy vlhké, lehčí, bohaté na živiny; dnes častá i v oblastech těžkých půd. Roste na vlhčích polích, zahradách, u cest, v příkopech, na rumištích, na obnažených dnech rybníků. Je velice nebezpečným plevelem širokořádkových plodin (okopanin, zelenin, kukuřice).
BBCH 00 BBCH 13 BBCH 29 BBCH 65 BBCH 85 BBCH 89 detail báze listové čepele