Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.138.126.51
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 27
Česká verze  English version  Deutsche Version

Consolida orientalis (GR. et GODR.) SCHRŐDINGER

Ostrožka východní

Vědecká synonyma: Consolida hispanica (COSTA) GREUTER et BURDET
Česká synonyma:
Anglický název: Eastern larkspur
Slovenský název: Ostrôžka východná
Německý název: Orientalischer Rittersporn
Kód Bayer (EWRS): CNSOR
Čeleď: Ranunculaceae / Pryskyřníkovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Jednoletý ozimý plevelný druh. Lodyhy 20 – 60 (-100) cm vysoké, přímé, naspodu chlupaté, v horních částech roztroušeně zkadeřeně chlupaté, s vtroušenými žláznatými chlupy. Listy dlanitě členěné v úzké úkrojky; dolní listy řapíkaté, horní až přisedlé, čepel 2 – 3x zpeřená, lístky čárkovité až čárkovitě kopinaté, 1 – 2,5 mm široké. Květenství hrozen, za květu hustý, po odkvětu rozvolněný; stopky květní 0,5 – 4,5 cm dlouhé, těsně pod květem se 2 listenci. Květy 15 – 25 (-30) mm velké, červenofialové; okvětní lístky v počtu 5, volné, s ostruhou; nektariové lístky 2 srostlé, s ostruhou. Plody měchýřky, podlouhle válcovité, 14 – 24 mm dlouhé, 8 – 10 mm široké, tvrdě štětinaté, s roztroušenými žláznatými chlupy. Semena hranatá, 1,5 – 2 mm dlouhá, hnědočerná, se zvlněnými příčnými řadami šupin.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se pouze generativním způsobem. Kvete od června do srpna a na jedné rostlině dozrává průměrně 300 – 1500 semen, která mají výrazný klíční odpočinek a pro jeho ukončení jsou příznivé vlhké a chladné podmínky. Vzchází nejčastěji koncem října, během mírné zimy či případně brzy na jaře. Klíčivost semen je krátkodobá. Šíří se často železničním transportem cizího obilí, nedokonale vyčistěným osivem či také záměrným vyséváním jako okrasné rostliny.
Rozšíření a hospodářský význam: Cizí expanzivní plevel. Původní v jižní Evropě, západní a Střední Asii a v severní Africe. Druhotně rozšířená v západní a střední Evropě, přechodně zavlečená nebo zplanělá i jinde. V Čechách a na Moravě se objevuje poprvé na přelomu 19. a 20. století, kdy je buď záměrně pěstována jako okrasná rostlina či také jako zplanělá. Je charakteristickým druhem panonské cesty adventivů. U nás roste trvaleji v teplejších oblastech státu na polích, rumištích, nádražích a skládkách, kolem silničních a železničních cest, na zahrádkách aj. Zapleveluje ozimé obilniny (ozimá pšenice), vojtěšky, příp. i jiné plodiny. Šíří se hlavně na těžších černozemních půdách, částečně na rendzinách a pararendzinách v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti (např. Žatecko, Podbořansko, Lounsko, Litoměřicko, Džbán, Český kras, Pražská plošina, Břeclavsko, Brněnsko aj.). V uvedených oblastech se jedná o potenciálně obtížný plevel. Je však také velmi vzhlednou rostlinou, která je občas pěstována zejména ve venkovských zahrádkách. Má léčivé účinky, medonosná bylina.
BBCH 00 BBCH 12 BBCH 19 BBCH 33 BBCH 51 BBCH 59 BBCH 65 BBCH 65 BBCH 79