Herba
Atlas plevelů
verze 2.2
Client: 3.145.103.169
Server: 81.0.232.118
jvsystem.net (port:80)
Uživatelů online: 28
Česká verze  English version  Deutsche Version

Potentilla reptans L.

Mochna plazivá

Vědecká synonyma:
Česká synonyma: Mochna pětilístek
Anglický název: Creeping cinquefoil
Slovenský název: Nátržník plazivý
Německý název: Kriechendes Fingerkraut
Kód Bayer (EWRS): PTLRE
Čeleď: Rosaceae / Růžovité  zobrazit druhy...
Botanický popis: Nízký, vytrvalý, trsnatě rozložený plevelný druh s plazivými kořenujícími lodyhami, setrvává v ornici silným vícehlavým oddenkem a hojnými kořeny. Primární růžice listů dobře vyvinutá, vytrvávající. Z listových růžic vyrůstají postranní, poléhavé nebo plazivé, až 1 m dlouhé (velmi vzácně vystoupavé až přímé, 10 – 30 cm vysoké), nevětvené (vzácně chudě větvené) lodyhy, jejich články jsou dlouhé, na některých uzlinách kořenující, každý článek s 1 – 2 dobře vyvinutými (nebo redukovanými) listy nebo růžicí listů (± stejné velikosti a tvaru jako listy primární růžice). Listy růžic znoženě 5 (- 7) četné, prostřední lístek z klínovité báze eliptický nebo klínovitě obvejčitý, s 7 – 10 páry zubů, zuby krátké, široké, lístky po obou stranách zelené. Květy jednotlivé, na 2 – 15 cm dlouhých stopkách, vždy pětičetné, velké, 1,8 – 2,5 cm v průměru, kalich roztroušeně chlupatý, korunní lístky žluté, delší než kalich. Nažky v obrysu nepravidelně vejčité, 1 – 1,3 mm dlouhé, hnědavé, po 60 – 120 v souplodí.
Reprodukce a šíření: Rozmnožuje se generativně i vegetativně. Kvete od června do srpna a jednotlivě až do mrazu. Na jedné rostlině dozrává až několik set nažek. Zralé nažky klíčí nepravidelně, avšak přezimováním v půdě se klíčivost značně zvyšuje. Generativní rozmnožování převládá na chudších a sušších stanovištích, kde nažky vypadávají do okolí mateřské rostliny a jsou odnášeny vodou. Šíří se též nářadím, komposty, půdou aj. Vegetativní rozmnožování převládá na úrodnějších půdách a vlhčích místech, kde části lodyh dobře zakořeňují, rozrůstají se a tvoří bohatá ohniska zaplevelení, každoročně se plošně rozrůstají. Části kořenujících lodyh jsou rozšiřovány hlavně nářadím při obdělávání půdy.
Rozšíření a hospodářský význam: Rozšířena je po celé Evropě (kromě krajního severu), Malá Asie, Přední východ, bývalá sovětská Střední Asie, severní Kazachstán a jižní Sibiř, Kašmír, západní Himaláj, severní Afrika. Sekundárně ve východní části Severní Ameriky, v Jižní Americe a na Novém Zélandu. U nás je častá až hojná v nížinných a středních polohách po celém území státu, v lesnatých územích v západních Čechách jen roztroušeně. Vzácně v nižších polohách horských oblastí. Roste na loukách, mezích, stráních, březích potoků, v příkopech, podél cest, rumištích, okrajích polí a lesů, ve vinicích, zahradách, sadech aj. Na orné půdě spíše ojediněle a zde na okrajích všech plodin, neboť se tam dostává z mezí svými dlouhými nadzemními výběžky. Jedná se o méně významný plevelný druh.
BBCH 00 BBCH 14 BBCH 19 BBCH 65 BBCH 85